Top list
Products   » Persian Books » Literature » Product

Kalila wa Demna

Kalila wa Demna

Kalila wa Demna

کلیله و دمنه تصحیح و توضیح مجتبی مینوی

Abu’l-Maʿāli Naṣr-Allāh Monši, Tarjoma-ye Kalila wa Demna, edit and explanation Mojtabā Minovi, Tehran, 2005

 

عنوان اصلی:

کلیله و دمنه

عنوان فرعی:

ترجمه کلیله و دمنه انشای ابوالمعالی نصرالله منشی؛ تصحیح و توضیح مجتبی مینوی طهرانی

نام نویسنده:

ابوالمعالی نصرالله منشی

نام ویراستار:

مجتبی مینوی

تاریخ چاپ:

۱۳۸۴

محل چاپ:

تهران

نوبت چاپ:

بیست و هشتم

ناشر:

انتشارات دانشگاه تهران

قطع کتاب (میلی‌متر):

۲۴۵ در ۱۷۰ در ۳۰، قطع وزیری، جلد زركوب (گالینگور)

تعداد صفحات:

۴۵۱ + ک (۲۰) صفحه

وزن کتاب (گرم):

۸۰۰ گرم

شابك:

ISBN 964-00-0155-4

بهاء (کرون سوئد):

۲۵۰کرون سوئد

موضوع کتاب:

كتاب «كلیله و دمنه» با تصحیح و توضیح مجتبی مینوی با مقدمه‌ای مفصل به قلم مینوی و دیباچه‌ای از برزویه طبیب و مقدمه ابن‌مقفع، مترجم عربی كتاب

مینوی در مقدمه‌ی این کتاب آورده است: «كلیله و دمنه از مجموعه‌های دانش و حكمت است كه مردمان خردمند قدیم گرد آوردند و به هرگونه زبان نوشتند و از برای فرزندان خویش به یادگار گذاشتند و در دوره‌های متمادی گرامی می‌داشتند و از آن حكمت‌های عملی و آداب زندگی و زبان می‌آموختند.

اصل كتاب به زبان «پنچه تنتره» بود كه در پنج باب فراهم آمده بود. «برزویه طبیب مروزی» در دوران انوشروان خسرو پسر قباد پادشاه ساسانی آن را به پارسی برگرداند و باب‌ها و حكایت‌های چند بر آن افزود كه اغلب آن‌ها از مآخذ دیگر هندی بود؛ در مبادی دوران فرهنگ اسلامی ابن‌مقفع آن را به از پارسی به عربی نقل كرد و كتاب كلیله و دمنه نام نهاد، از نگارش پارسی برزویه و از ترجمه عربی پسر مقفع «به هر گونه زبان» ترجمه كرده شد.

در عصر سامانیان نخستین سخنگوی بزرگ زبان فارسی ابوعبدالله رودكی آن كتاب ابن‌المقفع را به نظم فارسی امروزی درآورد.

نقل كلیه نسخه بدل‌ها و نشان دادن اختلافات تمامی نسخ در مورد همه كلمات مشكل بود، و كتاب را به پنج برابر آن چه هست می‌رسانید، زیرا كه بی‌امانتی نساخ و اعتقاد هر یك از ایشان به این كه از همه شعرا و نویسندگان بافهم‌تر و باذوق‌تر و عالم‌تر است، باعث شده است كه اگر ده نسخه از كتابی كه در هشتاد هزار كلمه باشد بیابیم و آن‌ها را با هم مقابله كنیم، غالبا برای هر یك از كلمات آن پنج نسخه بدل خواهیم داشت،‌ ولی در عمل معلوم شد كه گاهی ضبط نسخه‌ای متاخر موید قرائتی می‌شود كه در ده نسخه قدیم به صورت دیگری آمده است. »

مینوی در پایان این نوشته، اسامی یازده نسخه مورد استفاده و مقابله‌اش را آورده است كه نام نسخی در استانبول، وزارت معارف تركیه، كتابخانه ملی پاریس، كتابخانه بادلیان آكسفورد، موزه بریتانیا و...از آن جمله‌اند.

«تمهید بزرجمهر بختكان»، «باب برزویه طبیب»، «باب شیر و گاو»، «باب بازجست كار دمنه»، «باب دوستی كبوتر و زاغ و موش و باخه و آهو»و «باب بوزینه و باخه»،‌نام‌های چند فصل این كتاب هستند.

در بخشی از این کتاب با عنوان «شیر و گاو» می‌خوانیم:

«كلیله گفت: اگر گاو را هلاك توانی كرد چنان كه رنج آن به شیر بازنگردد وجهی دارد و در احكام خرد تاویلی یافته شود، و اگر بی از آن چه مضرتی بدو پیوندد دست ندهد زینهار تا آسیب بر آن نزنی. چه هیچ خردمند برای آسایش خویش رنج مخدوم اختیار نكند. شیر گفت: وفور امانت تو مقرر است و آثار آن بر حال تو ظاهر، آن چه تازه شده است باز نمای، كه بر شفقت و نصیحت حمل افتد، ‌و بدگمانی و شبهت را در حوالی آن مجال داده نیابد.»

فهرست مندرجات:

مقدمه مصحح و شارح کتاب

ز

(۱) دیباجه مترجم

۲

(۲) مفتتح کتاب بر ترتیب ابن المقفع

۲۸

(۳) تمهید بزرجمهر بختکان

۳۸

(۴) باب برزویه طبیب

۴۴

(۵) باب شیر و گاو

۵۹

(۶) باب بازجست کار دمنه

۱۲۹

(۷) باب دوستی کبوتر و زاغ و موش و باخه و آهو

۱۵۷

(۸) باب بوف و زاغ

۱۹۱

(۹) باب بوزینه و باخه

۲۳۸

(۱۰) باب زاهد و راسو

۲۶۱

(۱۱) باب گربه و موش

۲۶۷

(۱۲) باب پادشاه و فنره

۲۸۳

(۱۳) باب شیر و شغال

۳۰۴

(۱۴) باب تیرانداز و ماده شیر

۳۳۴

(۱۵)باب زاهد و مهمان او

۳۴۰

(۱۶) باب پادشاه و برهمنان

۳۴۵

(۱۷) باب زرگر و سیاح

۳۹۷

(۱۸) باب شاهزاده و یاران او

۴۰۸

(۱۹) خاتمه مترجم

۴۱۸

(۲۰) فهرست لغات مشکل و دور از تداول

۴۲۳

در باره نویسندگان:

ابوالمعالی نصرالله منشی از دبیران دستگاه حکومت غزنویان و معاصر بهرامشاه و خسروشاه غزنوی است. وی به عربی نیز شعر می‌سروده است و به روایت عوفی در لباب الالباب در اثر سعایت بدخواهان در زمان خسروشاه غزنوی به زندان افتاد و کشته شد. اثر مهم وی ترجمهٔ آزاد کلیله و دمنه از عربی (ترجمه شده از پهلوی به عربی توسط عبدالله بن مقفع) است که آن را به نثری مسجع و آمیخته به انواع روایات و اشعار فارسی و عربی درآورده است.

مجتبی مینوی‌ (۱۲۸۲-۱۳۵۵) ادیب، مورخ و نویسنده نامدار ایرانی است.

مجتبی مینوی‌ در ۱۹ بهمن ماه ۱۲۸۲ ه.ش در خانواده‌ای روحانی در سامرا متولد شد. دوران کودکی او در سامرا گذشت و تحصیلات مقدماتی خود را در این شهر انجام داد. در سال ۱۲۹۰ پس از کسب درجه اجتهاد توسط پدرش شیخ عیسی شریعتمداری از ملا محمدتقی شیرازی به همراه خانواده به ایران بازگشت و به ادامه تحصیل در مدارس امانت و افتخاریه پرداخت‌. تحصیلات متوسطه را در دارالفنون گذراند و با برخی شخصیتهای ادبی آینده نظیر صادق هدایت همکلاس بود.

در سال ۱۲۹۸ در پی انتصاب پدر به ریاست عدلیه رشت به همراه خانواده به رشت عزیمت کرد. از سال ۱۲۹۹ ه.ش به تحصیل در دارالمعلمین پرداخت. در سال ۱۳۰۲ در پی اشتغال پدر در مجلس شورای ملی به تهران بازگشت. از همان سال در مجلس شورای ملی به عنوان تندنویس به مدت ۲ سال مشغول کار بود. در همین دوره آموزش زبان پهلوی را نزد پرفسور هرتسفلد آلمانی آغاز کرد. مجتبی مینوی طی سال‌های بعد با محمدعلی فروغی و سید حسن تقی‌زاده آشنایی یافت.

در سال ۱۳۰۷ به‌عنوان معاون دفتر سرپرستی محصلین در سفارت ایران در فرانسه به آن کشور اعزام شد، ولی پس از چند ماه در پی بروز اختلاف با رئیس دفتر مذکور به ایران بازگشت. در همان سال به ریاست کتابخانه معارف منصوب شد که بعداً به کتابخانه ملی تغییر نام یافت. در همین دوره با محمد قزوینی آشنایی یافت و روش نقد تحقیقی متون را نزد وی فراگرفت. در سال ۱۳۰۸ برای اشتغال در دفتر سرپرستی محصلین در سفارت ایران در لندن به انگلستان رفت. طی سال‌های بعد به تکمیل آموزش زبانهای انگلیسی و فرانسوی پرداخت، و طی دوره اقامت ساله در اروپا با تعدادی از خاورشناسان بنام اروپایی آشنایی یافت. در سال ۱۳۱۲ به ایران بازگشت و در تهیه و چاپ دورهٔ شاهنامه توسط کتابفروشی بروخیم شرکت کرد و همچنین با محمدعلی فروغی در تهیه خلاصهٔ شاهنامه همکاری داشت. در سال ۱۳۱۳ در کنگره بین‌المللی هزاره فردوسی در تهران حضور داشت و بسیاری از خاورشناسان اروپایی که به ایران آمده بودند آشنایی یافت. در همان سال مجدداً به انگلستان عزیمت کرد و طی پانزده سال بعدی بیشتر در انگلستان اقامت داشت. اقامت طولانی او در این کشور موجب شد که با تعدادی از خاورشناسان سرشناس چون ولادیمیر مینورسکی، دنیسن راس، هارولد بیلی و والتر هنینگ مراوده داشته باشد.

در سال ۱۳۲۸ در پی دعوت به کار از سوی دانشگاه تهران به ایران بازگشت و به تدریس در دانشکده ادبیات پرداخت. از سال ۱۳۳۱ مدتی ریاست تعلیمات عالیه وزارت فرهنگ را داشت. از سال ۱۳۲۹ از طرف دانشگاه تهران مأموریت یافت که طی سفرهایی به کشور ترکیه، ضمن جستجو در کتابخانه‌های آن کشور و بررسی کتب خطی فارسی و عربی و ترکی به عکس‌برداری و تهیه میکروفیلم از تعدادی از کتب خطی بپردازد. گزارشی از نتایج علمی این سفرها را در مقالاتی با عنوان «از خزائن ترکیه» در مجله دانشکده ادبیات تهران در سه شماره متوالی در سال ۱۳۳۵ منتشر کرد. طی همین دوران موفق به تهیه میکروفیلم از بیش از هزار نسخهٔ خطی شد که در کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران نگهداری می‌شود. از سال ۱۳۳۶ به مدت ۴ سال به سمت رایزن فرهنگی ایران در ترکیه منصوب شد. در همین سال در کنگره بین المللی خاورشناسان در استانبول حضور یافت.

در همین دوره عضویت در شورای عالی دانشگاهها و شورای عالی سازمان اسناد ملی و عضویت پیوستهٔ فرهنگستان ادب و هنر (از سال ۱۳۵۲) و مشاوره در بنیاد فرهنگ ایران را داشت. در سال ۱۳۴۸ از دانشگاه تهران بازنشسته شد و در همان سال سرپرستی علمی بنیاد شاهنامه فردوسی را به عهده گرفت و تا پایان عمر به این کار ادامه داد.

مجتبی مینوی در طول مدت زندگانی خود در دهها کنگره و انجمن علمی و ادبی جهان شرکت کرد و مقالات ارزنده‌ای ارائه داد . معروف‌ترین این کنگره‌ها عبارت‌اند از: کنگره بین‌المللی هزاره فردوسی، تهران ۳۱۳ ه.ش‌، سمینار بررسی فرهنگ اسلامی، پرینستون (۱۳۳۲ ه.ش)، سمینار تمدن غرب از نظر مشرق‌زمین، ونیز (۱۳۳۵ ه.ش)، سمینار مورخان خاورمیانه، لندن (۱۳۳۸ه.ش)، کنگره بین‌المللی هنر و معماری ایران، نیویورک (۱۳۳۹ ه.ش،)، کنگره بین‌المللی خاورشناسان‌، استانبول (۱۳۳۰ ه.ش،)، کنگره بین‌المللی خاورشناسان، مونیخ (۱۳۳۶)، کنگره بین‌المللی‌خاورشناسان، مسکو (۱۳۳۹)، کنگره بین‌المللی ایرانشناسان در ان آربر (۱۳۴۶)، کنگره بین‌المللی خاورشناسان پاریس (۱۳۵۲)

مجتبی مینوی در ۷ بهمن ۱۳۵۵ در تهران درگذشت.

از مجتبی مینوی کتاب‌های متعددی منتشر شده است که مهم‌ترین آنها عبارت‌اند از: * کشف دو لوح تاریخی همدان، ارنست هرتسفلد (ترجمه) ۱۳۰۵ * معلومات تاریخی در باره آثار ملی اصفهان و فارس، ارنست هرتسفلد (ترجمه) ۱۳۰۶ * اطلال شهر پارسه، ارنست هرتسفلد (ترجمه) ۱۳۰۸ * نامه تنسر (تصحیح) ۱۳۱۱ * کشف الواح تاریخی بنای تخت جمشید، ارنست هرتسفلد (ترجمه) ۱۳۱۲ * نوروزنامه (تصحیح) ۱۳۱۲ * مازیار (به انضمام نوشته صادق هدایت) ۱۳۱۲ * وضع ملت و دولت و دربار در دوره شاهنشاهی ساسانیان، ارتور کریستنسن (ترجمه) ۱۳۱۴ * ویس و رامین، فخرالدین اسعد گرگانی (تصحیح) ۱۳۱۴ * مصنفات افضل‌الدین کاشانی (با همکاری یحیی مهدوی) دو جلد ۱۳۳۰ و ۱۳۳۷ * عیون‌الحکمه، ابن سینا (تصحیح) ۱۳۳۳ * پانزده گفتار (در باره چند تن از رجال ادب اروپا) ۱۳۳۵ * آزادی و آزادفکری (تألیف) ۱۳۳۸ * کلیله و دمنه، انشای ابوالمعالی نصرالله منشی (تصحیح) ۱۳۴۳ * سیرت جلال الدین منکبرنی (تصحیح) ۱۳۴۴ * فردوسی و شعر او (تألیف) ۱۳۴۶ * داستانها و قصه‌ها (مجموعه گفتارها و نوشته‌ها) ۱۳۴۹ * تنکسوق‌نامه یا طب اهل ختا، رشیدالدین فضل‌الله همدانی (تصحیح) ۱۳۵۰ * نقد حال (مجموعه گفتارها و نوشته‌ها) ۱۳۵۱ * تاریخ و فرهنگ (مجموعه گفتارها و نوشته‌ها) ۱۳۵۲ * احوال و اقوال شیخ ابوالحسن خرقانی به‌ضمیمه منتخب نورالعلوم ۱۳۵۴ * اخلاق ناصری، خواجه نصیرالدین طوسی (تصحیح) (با همکاری علیرضا حیدری

پیوند مرتبط:

http://www.iranicaonline.org/articles/kalila-demna-index

http://www.iranicaonline.org/articles/kalila-demna-i

http://www.iranicaonline.org/articles/kalila-demna-ii

http://www.iranicaonline.org/articles/kalila-wa-demna-iii

کتاب(های) مرتبط:

http://mezerah.se/product.html/two-exposition-of-compiled-in-the-first-half-of-the-7th-century-ah-edited-by-behruz-imani?category_id=54

اگر پرسشی در باره این کتاب دارید و یا اطلاعات بیشتری در باره آن می خواهید، لطفن با مزراع تماس بگیرید:

e-mail:         mezerah.eshop@gmail.com

Skaype ID:                    mezerah.eshop

 Kalila wa Demna p47

Kalila wa Demna p48

Kalila wa Demna p50
Partno: Description: Price: Qty:
12070014 Kalila wa Demna 266,00 SEK/st

Back

right