Top list
Products   » Persian Books » History » Product

History and Literature of Pre-Islamic Iran by S.M. Torabi

History and Literature of Pre-Islamic Iran by S.M. Torabi

History and Literature of Pre-Islamic Iran

نگاهی به تاریخ و ادبیات ایران پیش از اسلام، گردآوری دکتر سید محمد ترابی

History and Literature of Pre-Islamic Iran by S.M. Torabi

عنوان اصلی:

تاریخ و ادبیات ایران پیش از اسلام

عنوان فرعی:

نگاهی به تاریخ و ادبیات ایران پیش از اسلام

نام نویسنده:

دکتر سید محمد ترابی

تاریخ چاپ:

۱۳۷۳

محل چاپ:

تهران

نوبت چاپ:

سوم

ناشر:

انتشارات ققنوس

قطع کتاب (میلی‌متر):

۱۷۰ در ۲۳۷ در ۷ میلی متر

تعداد صفحات:

۹۷

وزن کتاب (گرم):

۱۲۰ گرم

شابك:

ISBN: 964-311-017-6

بهاء (کرون سوئد):

۵۰ کرون سوئدی

موضوع کتاب:

کتاب «نگاهی به تاریخ و ادبیات ایران» مختصری درباره‌ تاریخ و ادبیات مردم ایران از روزگار پیش از اسلام تا عصر حاضر است که در دو جلد فراهم آمده است؛ جلد نخست از روزگار پیش از اسلام تا اوایل قرن هفتم را در بر می گیرد واز آن پس، یعنی از اواسط قرن هفتم تا عصر حاضر موضوع جلد دوم کتاب است. این مجموعه از روی بهترین و معتبرترین منابع جمع آوری شده، با این هدف که موضوع و مواد درس تاریخ ادبیات دانشجویان رشته‌ ادبیات فارسی را تامین کند و نیز برای مطالبه‌ علاقه مندان به تاریخ و فرهنگ ایران زمین مفید باشد. از آن جا که مطالب تاریخی قابل نقل، و بعضاً قابل نقد است نه خلق کردنی، سعی شده است تا مجموعه‌ حاضر گلچینی از دقیق ترین و مفیدترین مطالب باشد؛ به همین دلیل نگارنده نام «گردآوری و اقتباس» رابه آن نسبت داده است نه تالیف و حتی در بسیاری ازقسمت ها، بویژه در بخش پیش از اسلام، چون شیوه‌ نگارش و عبارت پردازی مولفان گذشته را زیباتر از انشای خود دانسته، به خود اجازه نداده تا عبارت زیبا و انشای شیوای آنان را تغییر دهد، بلکه عین آن را حفظ کرده است. همان گونه که از فهرست موضوعی کتاب به دست می آید گردآورنده در این کتاب طبقه بندی تاریخی را ملاک تقسیم زبان و ادبیات قرار داده وتاریخ زبان‌ها و ادبیات ایرانی را به سه بخش «حوزه‌ تاریخی ایران باستان»، «حوزه تاریخی ایران میانه» و«حوزه تاریخی ایران نو» تقسیم کرده است و از این رو خود را ناگزیر دیده تا در آغاز هر فصل ابتدا به بحثی در زمینه‌ تاریخ سیاسی- اجتماعی دوره‌ مورد نظر خود بپردازد و سپس سیر فرهنگ و ادبیات و زبان را در آن برهه از زمان موردمطالعه قرار دهد.

راهنمای نگارنده، دکتر سید محمد ترابی در اتخاذ این شیوه، تجربه چندین ساله تدریس درس‌های تاریخ ادبیات بوده است؛ یعنی همان گونه که به طرح این درس در کلاس‌های خود پرداخته به تدوین این رساله دست زده است. اشاره کوتاه به اوضاع سیاسی و اجتماعی هر دوره که ممکن است به نظر خواننده زاید برسد، به دلیل ناآشنا بودن عده‌ بی شماری از دانشجویانبا سابقه تاریخی و گذشته سیاسی و اجتماعی ایران ضرورت یافته است. ماخذهایی که در تهیه این بخش‌ها مورد استفاده قرار گرفته است از30 عنوان هم بیشتر است؛ مهمترین آن‌ها عبارت است از «تاریخ مردم ایران قبل از اسلام» از استاد عبدالحسین زرین کوب، «تاریخ ادبیات در ایران» از استاد ذبیح الله صفا و«مزدیسناو ادب پارسی» از استاد محمد معین. از این میان و ازبین نزدیک به 20 کتاب و مقاله‌ دیگر که مورد مراجعه و نقل مطلب قرار گرفته، سهم آن پنج ماخذ نخستین است که در اول کتاب آمده است. منابع تدوین بخش ایران اسلامی کتاب را اگر چه تذکره‌ها و تواریخ معتبر تشکیل می دهند، ولی سهم اصلی، بویژه از نظر فصل بندی از آن کتاب ارزشمند و جامع تاریخ ادبیات در ایران و در قلمرو زبان فارسی، اثر استاد شادروان دکتر ذبیح الله صفاست. در حقیقت سبب جمع آوری و تدوین این کتاب،همکاری و همراهی بیست سی ساله نگارنده، دکترسید محمد ترابی، شاگرد مخلص به آن استاد ادیب دانشمند در طبع و نشر و تلخیص و تدریس تاریخ ادبیات ایران است و از این نظر باید سخن حضرت مولانا را بر زبان آورم که فرمود: این همه حس‌ها و ادارک ما قطره‌ای می دان از آن بحر (صفا).

نگارنده در به دست دادن این خلاصه‌ سیر تاریخ ادبیات ایران، از آغاز تا به امروز، دو انگیزه داشته است؛ نخست آن که تهیه کتاب‌های درسی و کمک درسی دانشگاهی که در دانشگاه‌های معتبر دنیا متداول است از ضرورت و اهمیت ویژه‌ در امر آموزش برخوردار است و باید همواره وجهه‌ همت و منظور نظر اولیای آموزش عالی کشور قرار گیرد ودیگر آن که در حال حاضر با توجه به دشواری‌های فراوان و فراغت‌های اندک، که بخش اعظم آن پیامد جریان طبیعی زندگی امروز است، فرصت مطالعه‌ منابع مستقل و مفصل از بسیاری دوستداران مطالعه سلب شده است. بدین سبب دکتر سید محمد ترابی از چند سال پیش که در کار تدریس تاریخ ادبیات با این مشکل روبرو شد، تصمیم گرفت تا مواد این درس‌ها را از روی بهترین و معتبرترین آثار موجود تهیه و تلخیص کند و در اختیار علاقه مندان قرار دهد.

در این راستا، استاد پیش از این با طبع و نشر بخش اول این کتاب به صورت یک جزوه‌ کوچک و مستقل با نام «نگاهی به تاریخ و ادبیات ایران پیش از اسلام» و سه کتاب خلاصه از تاریخ ادبیات در ایران تالیف استاد صفا، کتاب‌های درسی تاریخ ادبیات یک و دو و سه را از کهن ترین دوره تا پایان نیمه‌ اول قرن دوازدهم هجری به طبع رسانید. این کتاب‌های چهارگانه سال‌ها موضوع درس و مورد استفاده و مراجعه استادان و دانشجویان رشته‌ ادبیات فارسی و سایر رشته‌های تحصیلی دانشگاهی در ایران بود، اما اینک دکتر ترابی با چاپ این کتاب سعی کرده با استفاده از تجربیات بیست و چند ساله خود در تدریس تاریخ ادبیات و سبک شناسی و نقد ادبی، متنی را تهیه کند که هم اهم مطالب را دارا باشد و هم صرفه جویی در وقت دانشجویان در آن رعایت شود.

اگر پرسشی در باره این کتاب دارید و یا اطلاعات بیشتری در باره آن می خواهید، لطفن با مزراع تماس بگیرید:

e-mail:         mezerah.eshop@gmail.com

Skaype ID:                    mezerah.eshop

 


Partno: Description: Price: Qty:
10564 History and Literature of Pre-Islamic Iran by S.M. Torabi 54,00 SEK/st

Back

right